THALASSOPHOBIA: DERİN DENİZ

Karışık medya el nakışı sanatçısı Fleur Webb ve eserlerinden ‘’Thalassophobia’’ yemde. Sanatçının Midnight Zone isimli giyilebilir sanat koleksiyonun bir parçası olan ‘’Thalassophobia’’, ilhamını derin denizden almaktadır. Bu çalışma, Geceyarısı Bölgesi'ndeki yaratıkların mevcut tehlike ve güzelliğinden ve bu yaratıklara sağladığı sert, soğuk ve karanlık ortamdan etkileniyor. Fleur'un bu koleksiyondaki amacı, güzelliği yansıtan ancak izleyicide tehlike ve korku duygusu uyandıran son derece ayrıntılı, giyilebilir bir sanat eseri üretmekti. Sanatçının ‘’derin su korkusu’’ anlamına gelen Thalassophobia isimli çalışmasında Geceyarısı Bölgesi'ndeki biyolüminesan canlıları taklit eden ve temsil eden floresan boncuklar yapmak ve bu okyanus katmanının dokularıyla ilişkili olan, organik bir görünüm için elle kesilmiş erimiş vinil payetler yer alıyor. Kraliyet ve yüksek statülü dikişlerde geleneksel olarak kullanılan altın işçiliğinden oluşan metal nakışlar da ayrıca ön saflarda yer alıyor.


Fleur Webb ile "Thalassophobia" üzerine sohbet ettik. 🠓

1.) Giyilebilir sanatınızın izleyiciler üzerinde yaratmasını istediğiniz duygusal etkiyi nasıl şekillendirdiğinizi açıklayabilir misiniz?

Sanatım soruları gündeme getirme ve tartışmaları davet etme eğilimindedir. El nakışının sağladığı güzellik ve detayla birleşen sıra dışı, kabalık ve garip unsurlar nedeniyle sıklıkla ortaya çıkar. Nakışlarım genellikle kendi fikirlerimi ustaca aktaran sosyal yorumları içeriyor, ancak izleyicilerimin kendi görüşlerine sahip olmasını ve yargılarının nerede olduğuna kendilerinin karar vermesini istiyorum.7.07.2024

2.) Çalışmanızı yaratırken karşılaştığınız en büyük teknik veya sanatsal zorluk nedir?

Heykelsi nakışları seven biri olarak, her parça benim için farklı zorluklar içeriyor. En büyük zorluk ise şu: Bu parça, başlangıçta planladığım gibi şeklini koruyacak mı? Bu üç boyutlu sanatla gelen zorluklar ürkütücü ve korkutucu bir süreç olsa da, benim için bu durum başarıları daha da ödüllendirici hale getiriyor. Bir şey planlandığı gibi gitmediğinde, bu yaratıcı bir hata olur ki, dürüst olmak gerekirse, aslında bu hiç de hata değildir.

3.) Biyolüminesanslı canlılara benzeyen şekil ve desenleri seçerken ne tür ilhamlardan yararlandınız?

Thalassophobia'nın tasarım süreci sırasında derin deniz canlılarından oluşan bir yelpazeyi araştırdım, her birinin özelliklerini çizip seçtim ve bugün gördüğünüz parçayı oluşturmak için bunları bir araya getirdim. Bu nitelikler arasında Man-O-War denizanasının yarı saydamlığı, Parlayan Sucker Ahtapot'un biyolüminesansı, yengeçlerin sertliği, midyelerin oluşumu, Mavi Halkalı Ahtapot'un şekilleri ve Deniz Kestanesi'nin dokusu yer alır, sadece birkaçını saymak gerekirse.

Bu araştırma için yağlı pastel, akrilik boya, sulu boya, mürekkep ve kolaj kullanarak kendi fotoğraflarımdan, ikincil kaynaklardan ve tabii ki bir veya iki akvaryum ziyaretimden yararlanarak çizimler yaptım!


4.) Sizce giyilebilir sanat eserlerinin tasarım sürecinde sanatçının kişisel duygu, düşünce ve kültürel yaklaşımları nasıl bir rol oynuyor?

Giyilebilir sanatta bana göre sanatçının yaşam deneyimleri büyük bir rol oynuyor. Derin denizlere olan hayranlığım İngiltere'nin güney kıyısında büyüyen bir çocuk olarak başladı ve bu ilgi ve bağlantı olmasaydı Midnight Zone bugün burada olmazdı.

Üstelik beden öyle kişisel bir kaptır ki hiçbir şey birbirinin aynısı olamaz, dolayısıyla onu süsleyen parça da öyle olmalı; Her nakış parçası benzersizdir, her vücut da öyle ve bu çok güzel bir şey!

5.) Sizce giyilebilir sanatın diğer sanat formlarıyla ilişkisi ve etkileşimi nasıldır?

Giyilebilir sanata diğer ortamların dahil edilmesi için çok fazla potansiyel var. İnsanların her gün taktığı takılar giyilebilir sanatın bir biçimidir; Şapkalar ve hatta moda, giyilebilir sanatın çeşitleridir, dolayısıyla aslında her yerdedir. Seramik, heykel ve resim, giyilebilir sanata dahil edilmesini görmek isteyeceğim diğer eserlerden bazıları. Her zaman denenecek yeni bir şeyler ve keşfedilecek yeni medyalar olduğunu düşünüyorum; bu sadece el nakışı ve tekstille başlayıp bitmiyor; olasılıklar gerçekten okyanus kadar derin.6.) "Thalassophobia" adlı çalışmanız gelecekteki projeleriniz veya koleksiyonlarınız üzerinde nasıl bir etki yarattı?

Bir süredir sanatım aracılığıyla güzellik, feminenlik ve kabalık gibi zıt unsurları araştırıyorum. Çağdaş ve tartışmalı olanı büyük bir ilgiyle araştırıyorum ve bu nedenle en iyi bildiğim yöntemle hem güzelliği hem de bayağılığı savunmaya, yaymaya ve yaratmaya çalışmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Mezuniyet koleksiyonum The Midnight Zone ve merkezi parçam Thalassophobia, tutkuyla geliştirdiğim ve gelecekteki proje ve koleksiyonlar için ileriye taşıyacağım bir araç olan üç boyutlu el nakışı tekniklerini kullanarak giyilebilir sanatı keşfetmemi sağladı. Güzelliği ve bayağılığı gerçek anlamda sergilemekten, onu daha incelikli yollarla keşfetmeye geçiş büyüleyici bir deneyim oldu ve gelecekteki çalışmalarımda da mevcut olacak bir şey.