SAHALARDA TİPOGRAFİ

Futbol, sadece yetenek ve stratejiyle değil, aynı zamanda görsellikle de dikkat çeken bir spor dalı. Sahada oyuncuların yeteneklerini sergilemesinin yanı sıra, forma tasarımları ve üzerlerindeki detaylar da büyük bir öneme sahip. Bu detaylardan biri, belki de en önemlisi, forma ve üzerindeki numaralar.

Özellikle hızlı ve akıcı bir şekilde oynanan futbol oyununda okunabilirlik hem hakemler hem taraftarlar için çok kritik bir konudur. Okunabilirliğin yanı sıra kulüp değerleri, kulüp ve taraftar beklentileri, teknik detaylar ve regülasyonlar, estetik ve işlevsellik gibi konu başlıklarıyla çok zorlayıcı bir proje gibi gözüktüğü aşikar. Bu süreç, sadece estetik çalışmalar değil, aynı zamanda teknik ve kültürel bir dengeyi gerektiren karmaşık projeler oluyorlar. Bu tasarımlar, futbol sahalarında estetik ve fonksiyonelliği bir araya getiren birer başyapıt olarak yerlerini aldı. Sizler için seçtiğimiz 3 Font Tasarımı ve tasarımcılarını incelemek için kaydırabilirsiniz.

6/7/24

1.) FATİH HARDAL - TRABZONSPOR


Minimalizm ve Pürizm akımlarından beslenen, ünlü font ve grafik tasarımcısı Fatih Hardal Trabzonspor Kulübüne yaptığı "Number Kit" ile ilk sırada. 2022-2023 Futbol sezonunda Trabzonspor için Avrupa kupalarında oynadığı maçlarda kullanacağı bir number kit tasarlayan Fatih Hardal bizlere grafik tasarımın endüstri farketmeksizin hayatımızın tam içinde olduğunu bir kez daha hatırlattı. Oldukça övgü toplayan bu font tasarımı ve yaklaşım, bir yandanda Türkiye Süper Ligi kullanım şartı bulunun "Arial" fontu zorunluluğunu eleştirmeye itti.

2.) DALTON MAAG - PUMA


Gaffer yazı karakteri, Londra tasarım ve reklam ajansı GBH tarafından yazı stüdyosu Dalton Maag ile işbirliği içinde yaratıldı.

2012 Avrupa Şampiyonası öncesi GBH'nin Puma için hazırladığı, tipografi ağırlıklı bir konsept olan ve Gaffer olarak bilinen gaffer bandı tarzı bir yazı tipini temel alan kampanya oluşturdu. Bu kampanya, futbolun 'bizi bir araya getirdiği' fikrini işledi. GBH, Gaffer yazı tipini, tam bir Roma alfabesi ve rakam seti oluşturmadan önce gaffer bandını katlayıp yırtarak ve yapıştırarak oluşturdu. Futbolda kale direklerini bağlamak ve tekmelikleri yerinde tutmak için kullanılan bantlardan esinlenilen ve 150'den fazla bant rulosuyla modellenen yazı karakteri daha sonra dijital bir font haline getirildi. Danışmanlık, tüm Avrupa aksanlarını ekleyerek tam bir karakter seti geliştirmek için yazı tipi stüdyosu Dalton Maag ile birlikte çalıştı.

Ayrıca küçük harf, 3D ve hızlı versiyonları da mevcut. 3D versiyonu özellikle İtalya için tasarlanmıştır. Hızlı yazı karakteri sadece Afrika takımları için, güçlü versiyon ise Avrupa takımları için kullanılıyor. Ismarlama İtalyan versiyonu, dört kez Dünya Şampiyonu olan İtalya'yı onurlandırmak ve İtalya'nın klasik, taş oyma tarihini temsil etmek için tasarlanmıştır.


3.) YOMAR AUGUSTO - ADIDAS


Son olarak ışığımızı 2010 Fifa Dünya Kupası için tüm iletişim elementlerinde kullanılan Unity font tasarımcısı, Brezilyalı tasarımcı Yomar Augusto'ya tutuyoruz. Şu zamanlarda California'da sanatçı kişiliğiyle çalışma hayatına devam eden Augusto, Adidas için tasarladığı özel bir alfabe olan Unity'nin yaratıcısıdır.

Augusto, Unity yazı karakterini 180 Amsterdam'da çalışırken tasarladı ve üretti. Unity, tüm ürünlerde ve ambalajlarda, perakende satışta, reklamlarda, filmlerde ve dijital iletişimde - aslında Güney Afrika'daki Dünya Kupası ile ilgili tüm Adidas projelerinde kullanıldı. Unity, Adidas Jabulani futbol topundan esinlenerek tasarlandı. Bu, yazı karakterindeki 6,8 ve 9 rakamlarında açıkça görülmektedir; bu rakamlar, topun üzerinde bulunan şeklin aynısı olan yuvarlak üçgen bir form içermektedir.

Yazı karakterini milli formalarda, büyük oyuncuların sırtlarında ve hatta oynadıkları topun üzerinde görmenin ne kadar güzel olduğunu tarif etmek zor. Bu harika bir duygu, çünkü bir tasarımcı olarak özel yazı karakterlerimi yalnızca el ilanları, posterler vb. üzerinde görüyordum ve şimdi yazı karakterlerimden biri tüm dünyada neredeyse 30 milyarlık bir kitle tarafından görülüyor. Aslında bu o kadar harika ki artık mutlu ölebilirim! : )"